ZADZWOŃ!

"Ruch to zdrowie"

Za materiałem na stronach gov.pl, aktywność fizyczna stanowi niezbędny element zdrowego stylu życia na każdym jego etapie.

To nie tylko sport wyczynowy czy szkolne lekcje wychowania fizycznego ale także każda forma aktywności ruchowej podejmowana w domu czy poza nim. Zabawa z dzieckiem na placu zabaw, rezygnacja z winy na rzecz schodów, taniec.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje aktywność fizyczną jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga nakładu energii. Określa też szczegółowo, ile czasu powinniśmy poświęcać na aktywność fizyczną, zwracając jednocześnie uwagę na prosty fakt, że każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna.

Zgodnie z rekomendacjami WHO z 2020 r. osoby dorosłe powinny tygodniowo ćwiczyć z umiarkowaną intensywnością przez 150-300 minut lub z dużą intensywnością przez 75-150 minut. Nie należy zapominać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie, które powinny być wykonywane z umiarkowaną bądź dużą intensywnością 2 lub więcej dni w tygodniu.

Dzieci i młodzież powinny wykonywać aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności przeciętnie 60 minut dziennie przez cały tydzień, zaś intensywne ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości co najmniej 3 dni w tygodniu. Ale nie zapominajmy, żeby czasem ta aktywność fizyczna była pod okiem trenera lub fizjoterapeuty, żeby podpowiedział jak wykonywać to dobrze i skutecznie. Gimnastyka korekcyjna jest wspaniałą ogólnorozwojową formą aktywności fizycznej.

Z kolei seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami powinny konsultować swoje sportowe aktywności z lekarzem, zaś ich ćwiczenia fizyczne, wykonywane 3 lub więcej dni w tygodniu, powinny koncentrować się na równowadze i wzmacnianiu mięśni. Np: dedykowane zajęcia grupowe "zdrowy kręgosłup" lub "gimnastyka seniora" są znakomitą okazją do ruchu oraz spotkań z innymi seniorami

Pojawiły się także specjalne zalecenia ćwiczenia dla kobiet w ciąży i po porodzie, którym przy braku przeciwwskazań lekarskich do podejmowania aktywności fizycznej, rekomendowane są ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności co najmniej 150 minut przez cały tydzień, a także ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie. Kobiety, które aktywnie uprawiały intensywne ćwiczenia przed zajściem w ciążę, mogą je kontynuować w czasie ciąży i połogu.

 

Pamiętajmy zatem – aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Pozwala utrzymać formę fizyczną na dobry poziomie. Także tę psychiczną. Regularny ruch, dla młodych oraz osób starszych, jest bardzo ważny. Szybki chód, nordic walking, jazda na rowerze to tylko jedne z całej gamy aktywności dla nas. Niezależnie od wyboru pozwoli nam zmniejszyć ryzyko wieli chorób, utrzymać wagę, wpłynąć na wzrost odporności czy też zwyczajnie lepiej się poczuć.

 

Kontakt

 

ul. Piotrkowska 3

90- 406 Łódź

+48 730 53 30 07

przychodnia@przychodnialodz.pl

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

       w każdym wieku...