Z przeprowadzonych przez lekarzy badań profilaktycznych wykonanych w grupie wiekowej 3–18 lat wynika, że wady postawy stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży.
Wady postawy w liczbach
Nieprawidłowości postawy można zauważyć u 50–60% dzieci w zależności od regionu. Natomiast poważne wady postawy mogą dotyczyć 10–15% dzieci w wieku szkolnym, przy czym wyróżnia się:
Wady postawy u dzieci i młodzieży
Poprzez wady postawy rozumiemy zaburzenia struktur więzadłowych, mięśniowych i kostnych.
Wady te występują nie tylko w różnych obszarach ciała, ale również w różnych płaszczyznach.Odstępstwa od prawidłowej postawy ciała dzielimy na dwie charakterystyczne grupy:
Niestety duży odsetek wad postawy spowodowany jest małą aktywnością ruchową, nadwagą czy też otyłością. Warto pamiętać, że liczne wady postawy lub tendencje do ich rozwijania się można zaobserwować i zdiagnozować już w bardzo wczesnym wieku.
Przyczyny powstawania wad postawy
Główne przyczyny wad postawy, poza zmianami wrodzonymi, to:
Nieskorygowane wady postawy nabyte w latach młodszych mogą mieć poważne konsekwencje w wieku starszym. Spośród schorzeń, do których doprowadza zaniedbana profilaktyka wad postawy, możemy wyróżnić: zaburzenia krążeniowo-oddechowe, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespół bólowy kręgosłupa, a także – w przypadku kobiet – problemy ginekologiczne.
Kodeks zdrowej postawy ciała
Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji