TERAPIA MANUALNA
Terapia manualna jest popularną metodą usprawniania wykorzystywaną w leczeniu schorzeń układu ruchu, głównie przy chorobach kręgosłupa i zwyrodnieniach stawów. Ma na celu pobudzenie i rozgrzanie mięśni oraz poprawę przewodnictwa nerwowego. W terapii manualnej wykorzystuje się różnego rodzaju chwyty i uciski stymulujące mięśnie i stawy. Do najczęściej stosowanych technik terapii manualnej należą: masaż, stretching, manipulacja i mobilizacja stawów, neuromobilizacja, mobilizacja tkanek miękkich, terapia punktów spustowych.
Metoda leczenia jest stosowana w leczeniu zaburzeń ruchowych, które powodują ból i zmniejszony zakres ruchu. Są to m.in.:
ograniczenie zakresu ruchu np. na tle zmian przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub urazowych;
upośledzenie ruchowe spowodowane osłabieniem lub skróceniem mięśni;
dysfunkcje mięśniowe i powięziowe;
zaburzenie ruchomości w stawie;
dolegliwości bólowe kręgosłupa, w tym kręgozmyk, dyskopatia;
bóle mięśni;
wady postawy
napięciowe bóle tułowia i głowy, bóle migrenowe;
drętwienie kończyn i palców;
rwa barkowa, rwa kulszowa;
zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy.
Po zmniejszeniu bólu i poprawie ruchomości stawów dzięki zastosowaniu terapii pacjentowi łatwiej jest odzyskać normalne wzorce ruchowe i przywrócić maksymalne funkcje. Obecne badania wykazały, że terapia manualna, w połączeniu z ćwiczeniami terapeutycznymi daje najbardziej korzystne dla pacjenta rezultaty. Dlatego manualną terapię należy stosować w połączeniu z ćwiczeniami podczas całego procesu leczenia.
Tego rodzaju terapia jest zazwyczaj przeciwwskazana, gdy upośledzenie ruchu jest spowodowane nadmierną ruchomością stawów. Przeciwwskazaniami są też: świeże urazy mechaniczne tkanek, procesy chorobowe w obrębie skóry lub okolicznych tkanek, w tym nowotwory, zapalenie stawów, świeże złamania kości, zaawansowana osteoporoza, gruźlica kości, brak możliwości współpracy pacjenta z fizjoterapeutą.
Terapia manualna ma wiele korzyści m.in:
Łagodzenie i eliminacja bólu;
Zwiększenie ruchomości stawów i zakresu ruchu
Regeneracja tkanek;
Poprawa stabilności i rozciągliwości tkanek
Zmniejszenie stanu zapalnego tkanek miękkich
Zmniejszenie napięcia mięśni
Ułatwienie terapii ruchowej.
Fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, zbiera historię objawów wraz z określeniem, jakie czynności nasilają lub łagodzą objawy, analizuję postawę ciała, poruszanie się pacjenta, siłę mięśniową. Następnie wykonuje dokładne badanie palpacyjne wybranej okolicy, które polega na dotykaniu, uciskaniu, oglądaniu stanu skóry i sprawdzaniu napięcia tkanek. Po tych czynnościach stosuje odpowiednie techniki chwytu, nacisku, które mają na celu przywrócenie prawidłowego napięcia tkanek, aby zmniejszyć dyskomfort i dolegliwości bólowe. Ważnym elementem wspomagania są ćwiczenia do wykonywania w domu przez pacjenta, które terapeuta pokaże w gabinecie. Edukacja pacjenta jest kluczowa w całym procesie terapii.
Bóle kręgosłupa i zwyrodnienia w jego obrębie to dolegliwości, które dokuczają coraz większej grupie osób. Problem jest bardzo złożony. Siedzący tryb życia, zbyt mała aktywność fizyczna, nieprzywiązywanie właściwej wagi do ćwiczeń rozciągających czy wzmacniających mięśnie kręgosłupa to tylko niektóre przyczyny schorzeń układu ruchu. Terapia prowadzona przez fizjoterapeutę jest skuteczną metodą pozwalającą pacjentowi poprawić jakość życia, w szczególności poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych.
ŹRÓDŁO: https://www.medistore.com.pl/a/fizjoterapia-terapia-manualna